Jaki rozmiar ubranek wybrać dla noworodka?
Wyprawka dla noworodka to dla przyszłej mamy nie lada wyzwanie. W artykułach, gazetach, czy na forach znajdziemy tysiące złotych rad i wskazówek. Również wokół rozmiarów toczy się niejedna zażarta dyskusja. Jaki rozmiar ubranek kupić dla noworodka? Czy standarowe 56? A może zacząć dopiero od 62? A co to ten rozmiar 50? Czy tylko dla wcześniaków?
Na te kilka pytań postaramy się udzielić Wam dzisiaj odpowiedzi.
Jaki rozmiar ubranek wybrać?
Wyprawka to cały proces przygotowywania się przyszłych rodziców do przybycia nowego członka rodziny. Musimy zadbać o odpowiednie dla niego miejsce, potrzebne meble i akcesoria. Również musimy skompletować całą garderobę dla noworodka.
W internecie możemy znaleźć gotowe listy ubrań, jakie powinniśmy mieć na start. Należy jednak zwrócić uwagę, że te listy są ogólne i nie zawsze musimy się ich sztywno trzymać. Inaczej będzie wyglądała wyprawka przygotowana na styczeń, inaczej ta na lipiec, a jeszcze inna to ta na październik.
Jak tylko zdobędziemy informacje, co powinniśmy dla naszego Malucha zakupić pojawia się kolejne ważne pytanie. W jakim rozmiarze?
Typowym rozmiarem dla noworodka jest rozmiar 56
Dla typowego dziecka 56 powinno starczyć na 1 do 2 miesięcy. Rozmiar 62 nosi się już dłużej od 2 do 4miesiąca. Rozmiar 68 zaś od 3 do 6 miesiąca życia. Oczywiście zdarza się niejednokrotnie, że dziecko pomimo wskazań USG rodzi się sporo mniejsze lub sporo większe.
Jeśli Maluszek będzie miał ok 48-53 cm długości, to przez pierwsze tygodnie najlepiej będzie na nim leżał rozmiar 50. Jeśli w przedziale 54-58 to idealny będzie rozmiar 56. Rzadko zdarza się dziecko dłuższe 59-62cm. Dla tak dużych dzieci rozmiar 56 może być od razu na styk lub przyciasny.
Często słyszymy również mit, że warto zaczynać od kilku ubranek na 62 i znacznie więcej na 68 bo dziecko dłużej ponosi. Owszem jest to po części prawdą. Rozmiar 62 i 68 każdy niemowlak na pewno założy nie raz. Jednak malutki noworodek, który przez pierwsze tygodnie dodatkowo podkurcza rączki i nóżki, najczęściej się w nich będzie topił. Czasami zdarzy się, że wybrane na zapas ubranka, na 5,6 miesiąc życia rozminą nam się z pogodą i w efekcie nie założymy ich w ogóle.
Dobierając ubranka, warto również zwrócić uwagę na różnicę w rozmiarówkach między firmami. Typowo polska rozmiarówka to ta opisana wyżej, w niektórych sieciówkach, np. H&M, Cocodrillo czy Lidl ubranka wypadają większe. Najlepiej posortować sobie je zaraz po praniu i prasowaniu patrząc po długości. Zabezpieczy nas to przed sytuacją, że ciuszek nie zostanie nigdy założony.
Przy wyborze rozmiarów warto zwrócić szczególną uwagę na rzeczy jednoczęściowe.
Pajacyk, śpioch czy kombinezon najszybciej staną się ciasne. Spodnie, półśpiochy, bluzy, bluzki czy kurtki starczają zwykle na dłużej. Niektóre ubranka pomyślane są przez producentów tak, aby rosły wraz z dzieckiem. Pajacyki mają wiązanie, którym regulujemy długość, dresy czy kombinezony, np. podwójne ściągacze przy rękach i przy nogach. Spodnie i półśpiochy mogą mieć podwijany ściągacz również w pasie. Takie sprytne rozwiązania sprawiają, że poszczególne ubranka nosimy dużo dłużej.
Szukajmy zatem sprytnych i funkcjonalnych rozwiązań. Pamiętajmy, że pomiary z USG nie muszą się potwierdzić, a duże na USG dziecko może mieć faktycznie 4kg wagi, ale np. tylko 52cm długości.